Én voltam az, aki nemrég elindította ezt a Linuxos témát a következő bejegyzésemmel: "Segítséget kérek! Előzmény: sokévnyi kínlódás és rossz tapasztalat alapján zsigerből meggyűlöltem a redmondi köcsögöket. Ha rajtam múlna, naponta nyilvánosan karóba húznának egyet közülük. Minap viszont, nagy örömömre, Bal3 hathatós segítségével (nem lehetek eléggé hálás érte!) Linux Ubuntu operációs rendszerem lett. Távlati célként az lebeg a szemem előtt, hogy a Windows utolsó maradékát is kipucoljam a
1 | 2 |
2014-05-11 12:07:53
Csak bénáztam, mert ismeretlen felület. GPS-ről track és waypont betöltés /visszatöltés teljesen jól megy (62 s és Oregon 650 egyaránt)
Térképeket pedig eddig is .img másolással frissítettem, az nem hiányzik.
Kösz még egyszer a tippet. Ezzel az új linuxos masinámat teljes értékűnek minősítem. :)
gonczi

Előzmény: gonczi (#64)
2014-05-11 10:19:59
Kösz, most próbálgatom. Elsőre jónak tűnik. :)
Az új verziója egyébként QLandkarteGT - készülékfüggetlen.
(Bár a 62s-t még nem sikerült csatlakoztatnom)
gonczi

Előzmény: yoggi (#63)
2014-05-10 22:24:01
QLandkarte ?

yoggi

Előzmény: gonczi (#62)
2014-05-10 17:11:01
Igen, a legutoljára meglelt bugreport is erről szólt. :( Most várok.
gonczi

Előzmény: yano6ard (#61)
2014-05-10 14:22:02

Úgy emlékszem a BC-nek 3.5-ös .net kell. A wine-ban még nincs benne a támogatása.
yano6ard

Előzmény: gonczi (#60)
2014-05-10 12:31:26
Sziasztok!
2 éve már, hogy próbálkoztam a Linux-al, de most végleg megérett bennem az elhatározás: kidobtam a W7-et és áttértem Ubuntura. Azt hiszem, jó döntés volt, de a Garmin alkalmazásait nem tudom elindítani rajta.
Rövid kis összefoglaló az elmúlt két hét 'kanosszajárásairól':
az Ubuntu 14.04 LTS disztribúciót telepítettem.
Ezután a Wine legutolsó stabilnak mondott 1.6 verzióját.
Következett a BaseCamp legutolsó 4.25.
Eredmény: Rendszergazdai jogosultság híján a BC telepítés elszállt.
Következő lépés: Wine 1.7 teleptés. (béta)
Eredmény: BC teleptés lefut gond nélkül.
A .wine könyvtárban szépen meg is jelenik, de sem terminál ablakból, sem duplakattal nem hajlandó elindulni. (Hibaüzenet sincs)
Van valakinek valami ötlete?
(Találtam egy javítatlan bugreportot tavaly decemberből. Lehet remény, hogy javítják?

gonczi

2013-08-18 14:31:45
Üdv!
Remélem itt vagytok még!
Én is szabadulnék a wintöl, de egy bigyó van, a navigálás. Az autós tervezős navigálós navigálás! GPS vevő van, azt látja az xgps, wine-n van mapfctor 10, az nem látja gps-t... Plusz régiek a térképek, stb., stb., ...
Igazából egy linuxos térkép programot szeretnék, ami tervez, navigál, esetleg beszél is.
XP-n iGO-t és MS AutoRoute2011-t használtam.
Válaszokat köszönöm!

Előzmény: kanyo (#58)
2012-07-24 09:23:41
Szia!

Ubuntu maradt, vagy valami más?

Kanyó

Előzmény: Bal3 (#57)
2012-07-23 14:27:34
Áve!

Pupu írta:
"Távlati célként az lebeg a szemem előtt, hogy a Windows utolsó maradékát is kipucoljam a"

Jelentem egy átkozott bit sincs már a gépén ami "ablakos".

Ja és boldog! ;-)

Üdv Bal3
Bal3

2012-01-25 21:39:58
Ezek szerint az újabbak tényleg máshogy működhetnek, mint a régiek, mert nekem a Csix is csak így működik.
mozo

Előzmény: Yoss (#55)
2012-01-25 20:10:13
Érdekes. Köszi az infót. Nekem ezek nélkül azóta is megy a 62s és a Montana. Eddig azt gondoltam, hogy a régebbi kütyüt másképp kezeli a Mapsource, de most nem értem. Leginkább azt nem, hogy amikor látta a Mapsource a kütyüt, akkor miért nem töltött le róla semmit? Mert kiírta, hogy letöltés sikeres, csak éppen nem jött le róla semmi. Ez fura és ezt nem magyarázza az általad leírt garmin_gps modul betöltése, illetve a betöltés tiltásának kiiktatása.
A blöki szerintem a 7-es pontban van elásva, ahol a Com1-et az USB-re linkeled. Nekem erre nem volt szükségem a 62s-nél, így nem is tudtam róla. Talán a régi kütyü miatt kell? Fogalmam sincs.
2. A Naviguide kód nyilván nem volt beírva, merthogy Pupunak nincs Naviguide-ja. Azt csak azért tettük fel a Mapszósz alá, hogy lássa a térképet. Pupu nem is akart térképet tölteni a GPS-be. Feltöltést nem is próbáltunk, csak trekket akartunk letölteni az adatátvitel tesztelése céljából.
Mindenesetre köszi az infót, jól jöhet ez még máskor.
Yoss

Előzmény: mozo (#53)
2012-01-25 16:04:29
Szívesen segítettünk, köszönöm a sütit (hütit?) nagyon finom volt.
A terepjáró pedig itt szemezik velem. :D
mozo

Előzmény: Pupu (#51)
2012-01-25 16:03:30
Csak találgatni tudok, tehát szerintem:
1. Mikor megcsináltad akkor jó volt, de szerintem nem lett kitiltva a Blacklist-ből a garmin gps sor tiltása, ezért a következő újraindításkor már nem ismerte fel a gpst.

Így oldottuk meg:
1. Indítsunk terminalt (Alt+Ctrl+T)
2. sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
3. Keressük meg a "garmin_gps" sort, a sor elejére tegyünk egy # jelet
4.Csatlakoztassuk a gps-t, kapcsoljuk be.
5. Parancssorba írjuk be:
sudo modprobe garmin_gps
6. ls -l /dev/ttyUSB*
Ennek a sornak az eredménye lesz az eszköz helye, nálunk ez
ttyUSB0 volt
7. Írjuk be a parancssorba:
ln -s /dev/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com1 , ahol a dev/ után az előbb kapott eszközt írjuk be
8. Indítsuk el a Mapsource-ot és a beállítások menüből válasszuk ki a com1-et
---------------------------------------- -----------------------------------

2. Naviguide unlock kód nem volt beírva, ezért nem töltődött le a gps-be.

Ennyi.
mozo

Előzmény: Yoss (#50)
2012-01-25 15:54:13
Tényleg sokkal gyorsabb, köszönöm! :D
mozo

Előzmény: Yoss (#48)
2012-01-21 22:49:19
Megköszönve a baráti segítségeket, kihátrálok közületek, beszéljétek meg a történéseket egymás között, mert nekem fogalmam sincs, mít műveltetek a gépemmel... :-)
Pupu

Előzmény: Yoss (#50)
2012-01-21 20:12:18
A Mapszósz eddig is ment, az viszont érdekes lenne, hogy mi volt a GPS kapcsolattal? Mert "látszólag" működött, csak mégse :)
Yoss

Előzmény: Bal3 (#49)
2012-01-21 19:51:44
Áve!

Mozó most véged! :-)

Mozó megoldotta Pupunál a dolgot, megy Linux alatt (Ubuntu 11.10) a Mapsource. Megoldott a nyomvonalak letöltése a GPS-ből, valamint a térkép feltöltés az eszközre is. Ügyes pasas! Köszönet érte!

Üdv Bal3
Bal3

2012-01-18 06:30:43
A Naviguide-al szállított Mapszósz baromi lassú volt nekem is, meg Pupunál is. De ha frissíted a legújabbra, ami letölthető, az már teljesen jól működik!
Yoss

Előzmény: mozo (#47)
2012-01-17 23:29:37
Remek. :)

Kicsit tesztelgettem, röviden leírom aztán megyek összeesni:

1. Qlandkarte meg sem jeleníti a lock-olt térképeket, pld Navigude

2. Legújabb wine+ legújabb Navigude-dal jött Mapsource működik, csak elsőre nem ismeri fel a GPS-t, de könnyen orvosolható (holnap leírhatom, ha valakinek kell)

3. NG-t a nyitókóddal kinyitottam, de ha megpróbálom kinagyítani elhasal a PC, kis várakozás után azért megjelenik a nagyítás, de ez engem kiakasztana pár perc alatt. (Mikor régen modemeztünk és begépeltem valamit és mikor végeztem akkor kezdte el kiírni mindig felidegelt. Ez is :))

4. Kinyitott NG rendesen lement a Csix-be, utána rá tudtam nagyítani, a térképszelvények pedig látszanak rendesen.

5. NG+TuHu nem töltődött le, féluton megszakadt a kapcsolat.

6. Kinyitatlan NG-t holnap kipróbálom, szerintem az lehetett a baj...

7. Úgy tűnik Wine+Mapsource nekem max térkép letöltésre jó, a többire ott a Qlandkarte, vagy a Gebabbel...
mozo

Előzmény: Yoss (#45)
2012-01-17 23:19:47
A Big-en Touratech-et használok, az a drága. :) Mást meg nem merek, mert a 800ccm 1 henger azért ráz mint a 400V :D

Karácsonyig megálmodom. :D
mozo

Előzmény: Yoss (#44)
2012-01-17 23:15:59
Jól érted :)
Yoss

Előzmény: mozo (#42)
2012-01-17 23:15:36
A 62s tartói megegyeznek az Oregon tartókkal. A bringás tartó=motoros tartó. Szóval nem túl drága :) Egyébként nagyon jó kütyü, tényleg csak ajánlani tudom. A Naviguide-hoz meg két nyitókód van és ha az egyik megmaradt.. :)
Yoss

Előzmény: mozo (#43)
2012-01-17 22:22:17
A 62s engem is vonz, de akkor új Navigude, új motoros tartó, új biciklis tartó, új autós tartó kellene, ez így együtt, már több mint drága. Ráadásul a Csix még szépen muzsikál, autóban meg ott a Döfi.
mozo

Előzmény: Yoss (#40)
2012-01-17 22:20:36
Köszönöm, azt hittem Qlandkarte-val szerettetek volna Navigudie-ot feltenni, mert az nem jelenik meg állítólag (majd letesztelem). Illetve ha jól értem, akkor van feltelepítve egy wine+Mapsource páros is.
mozo

Előzmény: Yoss (#41)
2012-01-17 22:15:23
Még valami. Naviguide-t próbáltunk, de nem unlockoltuk. Talán ezért lett nagyon részlet szegény, csak a nagyobb főutak vannak rajta. A tuhu tökéletes.
Yoss

Előzmény: mozo (#39)
2012-01-17 22:14:07
Tudom, de sajna nincs már meg a csixem. 62s van, meg Montana. Ezekkel működik, de nem tudom régebbiekkel tesztelni.
A térképek mennek Pupunál (a tuhu legalábbis, mást nem próbáltunk), a Mapszósz látja is a gps-t, de az a dühítő, hogy adatátvitelnél kiírja, hogy sikeres, de aztán mégsincs semmi a letöltésben.
Yoss

Előzmény: mozo (#39)
2012-01-17 21:10:45
Ez nem jó hír! :(
A 60csx-el próbáltad? Az kb Legend HCX korabeli, ha jól emlékszem...

Tuhu-t, vagy Naviguide-ot próbáltátok?
mozo

Előzmény: Yoss (#35)
2012-01-17 20:51:35
Szia!

Szívesen!

Utánanéztem, volt akinek nem működött sajnos. :(

De!


Ezen az oldalon:

[link]

Találtam valamit, ami jó lehet. Annak is akinek az első is működött, ugyanis annál is szebbé varázsolta a betűket.

Tehát:

Indítani kell egy terminált (Control+Alt+T)
Írjuk be:
cd /opt/google/earth/free

Majd:

sudo rm -rf libcurl.so.4 libGLU.so.1 libnss_mdns4_minimal.so.2 libQtCore.so.4 libQtGui.so.4 libQtNetwork.so.4 libQtWebKit.so.4

Ezután:

sudo gedit googleearth

Az alábbi szöveget export LD_PRELOAD=libfreeimage.so.3 másoljuk be a következő sor előtti sorba:
LD_LIBRARY_PATH=.:$LD_LIBRARY_PATH ./googleearth-bin "$@"
(Ez az új sor nálam a 42. volt)

Mentsük el és zárjuk be a fájlt.

Az alábbi linkről mentsük le a számítógépünkre a fájlt:

http://goo.gl/GxLQw

Tömörítsük ki, ha szükséges akkor előtte telepítsük a szoftverközpontból a 7zip tömörítő programot.

Ha kétszer rákattintunk, akkor megnyílik az állomány.

Indítsuk el a nautilust a parancssorból. (Control+Shift+T, majd sudo nautilus)

Keressük meg vele az /opt/google/earth/free könyvtárat.

Az archívumkezelőből jelöljük ki és húzzuk át a libfreeimage.so.3 fájlt és a plugin könyvtárat.

Ha 64 bites operációs rendszerünk van, akkor a libfreeimage.so.3 helyett a libphonon.so.4 fájlt kell átmásolni!

Remélem nem hagytam ki semmit...

Nekem előtte is működött, de így még szebb lett. :D



mozo

Előzmény: halaszkiraly (#37)
2012-01-17 15:54:34
Szia köszi szépen a leírásokat!
A GE betűtípus javításával próbálkoztam. persze az is eltartott 1 darabig amíg megtaláltam, hogy hol van a konzol... :)
Szóval lefuttattam az utasítást, valamit csinált is a képernyőn (pörögtek a betűk, meg a számok, meg a százalékok) de az újraindítás után is ugyanolyan ronda a látvány mint előtte. Mit ronthattam el? Mire kellett volna odafigyelnem?
köszi: hk
halaszkiraly

Előzmény: mozo (#31)
2012-01-17 15:29:35
Áve Pupu!

Szerveződik a segítség nyújtó expedíció, elfoglaljuk a lakásod és jól megjavítunk mindent ami nem rossz! :-)

Üdv Bal3
Bal3

Előzmény: Pupu (#34)
2012-01-16 22:49:54
Javítanék. A GPS-t látja, csak letöltéskor miután kiírja, hogy a letöltés sikeres, mégsem jön le semmi. Valószínűleg az a gond, hogy a régebbi típusokat másként kezeli, mint nálam a 62s-t, mivel nálam ugyanaz a config kiolvassa az útvonalakat és a térképeket is. Egyelőre tanácstalan vagyok, a legfőbb gondom az, hogy nincs olyan kütyüm, amivel próbálkozhatnék. Az enyémekkel meg műxik, mert mind újabb..
Yoss

Előzmény: Pupu (#34)
2012-01-16 19:55:22
Nagyon jó kis leírás! Számomra kb. olyan, mintha ekképp írná le valaki a tengerjáró magányos vitorlázónak a vakbélműtét módját: bőrfelületet fertőtlenít, hasfalat felvág, ereket csipeszekkel elzár, vakbelet elköt, kivág, csipeszeket levesz, nyílást összevarr, iszik egy pohárral, vitorlát felvon :-)))

Én inkább egy kis helyszínen megjelenős segítséget kérek, mert a Yoss átal felrakott Mapsource működik ugyan, de a GPS-t nem látja. Egyedül bele sem merek vágni, mert biztos kérdez majd valami okosságokat, vagy be kéne pipálni valamit, vagy elcsúszom valami egyéb banánhéjon. Annak, aki rendesen megoldja nálam a dolgot, viszonzásul kiveszem a vakbelét, ha szükség lesz rá :-)))
Pupu

Előzmény: mozo (#31)
2012-01-16 19:08:27
Áve!

Köszi mozo a leírást! Szerintem ez más egyéb faq oldalakra is illene, pl. ubuntu.hu

Üdv Bal3
Bal3

2012-01-16 14:18:13
Köszönöm, detail=5 esetén teljesen jó nekem is!
mozo

Előzmény: Yoss (#28)
2012-01-16 14:15:41
Najó, de a hogyan jelenítsem meg a trackjeimet, ha a Qlandkarte nem jól teszi.
Mi lenne, ha google earth alatt néznénk meg?

Sajnos a már említett szoftverközpontból nem érhető el. Ezért a hivatalos honlapról letöltjük a linuxos verziót, megkeressük a lementett telepítő fájlt, (google-earth-stable_current_i386.deb) a kurzort rajta tartva megnyomjuk a jobb gombot.
Az előugró ablakban legfelül rákattintunk a Megnyitás ezzel: Ubuntu szoftverközpont menüpontra. Így a központot elindítve feltelepíthető a program. Azonban a kinézete elég tré, olvashatatlan.
Ezért az itt leírtak alapján járunk el:

[link]

Azaz a parancssorba beírjuk:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

A programot újraindítva olvashatóbb betűtípusokat kapunk.
mozo

Előzmény: mozo (#30)
2012-01-16 13:58:04
A Qlandkarte programmal térképrészleteket is tölthetünk le és fel a gps-re/ről. Nekem csak ingyenes térképeket sikerült. (tuhu)
Letöltöttem a kívánt térképet, majd a Qlandkarte File/Load Map menüpontjában kiválasztjuk a a turistautak.tdb fájlt. Ezután a map menüpont alatt az F5 billentyűvel, vagy a Select Sub Map ra kattintva kijelöljük a kívánt térképrészletet, vagy akár az egész térképet. Has csak részletekre kattintunk, akkor minden kattintás után megint F5 kell. :( Hátrány még, hogy nálam az egész vaktérkép szerű, belenagyítva 100m-ig nem látszanak sem városok, sem semmi...

A kívánt tréképek kiválasztása után Map menü upload menüpontját kiválasztva letölthetjük (illetve fel. pffff.) a kívánt térképeket.

mozo

Előzmény: mozo (#29)
2012-01-16 13:47:45
Sziasztok!

Bocs a késeiért, kicsit elhavazódtam. Nem vagyok egy linux guru, ezért én is meglepődtem, hogy sikerült.

Régebben wine+mapsource kombinációval próbálkoztam ami akkoriban működött, de nagyon lassú volt.

Gábor (Bal3) azt mondta, hogy jelen esetben trackek és routok le és fel töltése a feladat. Nos ezt az Ubuntu szoftverközpontból letölthető Gebabbel, valamint a lentebb említett Qlandkarte programokkal meg lehet tenni. A gebabbel számomra érthetőbb (leszámítva az upload-download menüpontokat, mivel ezek nálunk általában pont az ellentettjét jelentik mint itt. A Qllandkarte valamiért néha megzavarodik, mintha befagyna egyes menüpontokba...
A feltelepítés tehát nem vészes, azonban nekem nem ismerte a a 60CSX-et az usb porton.

Erre itt találtam megoldást:

[link]

A GPS-t az usb-re csatlakoztattam, majd parancssorból (Ctr+Alt+T) kiadtam az lsusb parancsot. Ezzel lekérdeztem, hogy melyik busz melyik eszköze a garmin GPS.
A fenti példában ez:
Bus 005 Device 010: ID 091e:0003 Garmin International GPSmap (various models)


Ekkor a következő paranccsal lekérdezzük az adott usb-hez tartozó jogosultságokat: (nálam ez 002
/003, míg a fenti példában 005/010
ls -l /dev/bus/usb/002/003

Ezután parancssorból elindítottam a Nautilust rendszergazdaként, (mert csak így enged új fájl-t létrehozni:
sudo nautilus

A nautilussal megkerestem a /etc/udev/rules.d/ mappát,
és létrehoztam egy fájlt 51-garmin.rules néven, és belemásoltam: ATTRS{idVendor}=="091e", ATTRS{idProduct}=="0003", MODE="0660", GROUP="plugdev"

A fájlt elmentettem, majd szintén terminálból:

sudo udevadm control --reload-rules

Ezután a gps-t le kell húzni az usb-ről, majd újracsatlakoztatni.

Ha most adjuk ki az

ls -l /dev/bus/usb/002/003 parancsot akkor mást kell látnunk, mint az első alkalommal és elméletileg a Qlandkarte és a gpsbabbel is felismeri az gps-t


mozo

2012-01-14 20:50:20
Annyi kivétellel, hogy nálam nem hal meg a gép, simán kezeli. De csak detail=5 esetén.
Yoss

Előzmény: akosgy (#26)
2012-01-14 20:31:21
Én éppen most nézem, de nálam is ez a helyzet..
Yoss

Előzmény: akosgy (#26)
2012-01-14 18:48:11
Tuhu fórumban már kérdeztem, de ide is bemásolom, több szem többet lát alapon:

Szóval QLandkarteGT kérdés, ha valaki otthonosan mozog benne: Pingvin alatt azt használom, csecse-becse, viszont van vele egy komoly nyűgöm:

A TuHu-nál, ha alaptérképnek a turistautak.img-t választom (a .tdb után), akkor csak a szelvények kontúrjai jelennek meg, maga a térkép nem (nagyon bele kell hozzá nagyítani). Illetve az alsó sávban a Details legördülővel szabályozhatom a részletességet, és akkor egyszer csak megjelenik az egész ország ösvényszinten, de ebbe kis híján belehal szegény gép. :)

Normálisan ez valahogy ugye úgy kéne működjön, hogy belenagyításnál automatice egyre részletesebb képet ad, nyilván egyre kisebb területről.

Ha viszont a turistautak.img helyett egy szelvényt adok meg basemap-nek (969xxxxxx.img), ott működik ez a mechanizmus szépen, de akkor meg pl. csak BAZ megyét látom. :)

Emlékeim szerint ez régen jól működött, a dolog talán akkor romolhatott el, amikor cgpsmapper-ről átállt a TuHu mkgmap-re, mert pl. az OMP térképekkel nincs ilyen probléma.

Ezidáig nem sikerült olyan beállítást vagy kapcsolót találnom, ami segített volna. Tapasztalt már valaki ilyet, ill. van rá megoldás? Előre is köszi!
akosgy

2012-01-14 15:02:16
:))

Próbálok eligazodni.. :)
halaszkiraly

Előzmény: yoggi (#22)
2012-01-14 14:44:12
Újraindítottam, már mennek fel rá a frissitések. :)
halaszkiraly

Előzmény: halaszkiraly (#23)
2012-01-14 14:26:00
Most a fájlok másolását követően liveCD ki, majd újraindulást követően gyanúsan sokáig látom a sötétlila képernyőt lemezműveletet nem jelez a gép. normális jelenség ez? meddig tanácsos várni vele? (még sosem telepitettem linuxot - bocs ha emiatt kicsit tanácstalan vagyok... :)
halaszkiraly

Előzmény: halaszkiraly (#21)
2012-01-14 14:22:23
Ez egy dolog :)

Ágyhoz vagyok kötve most, kéne valami amivel agyonütöm az időt, egy noti előkap, 2Ghz P4 mobil, 512 RAM régi 20-as vinyó, xpsp3-al az agyam elhagyom olyan tetű, állandóan swappol, míg ugyanez a vas PCLinuxOS 2011-el chromium böngészővel egy kezelhető kis vas...

A hardver ugyanaz :)
yoggi

Előzmény: halaszkiraly (#21)
2012-01-14 14:02:33
Az eszem megáll...
Miközben telepíti fel a rendszert, közben itt fórumozgatok... :o)
halaszkiraly

Előzmény: yano6ard (#19)
2012-01-14 08:49:21
Két apróság.

Fordítóként dolgozom. Egyik megbízóm idegen nyelvű szövegeinek magyar fordítását az itthoni sajtóinformáció-sablonba illesztve kell visszaküldenem. Eddig rengeteg bosszúságot és fölösleges munkát okozott, hogy a Word for Windows össze-vissza átformálta a szöveget: normál betűből félkövér, közönséges bekezdésekből pontokba szedett felsorolás lett, és így tovább.

Most, hogy már van Linux Ubuntum, kísérleztem egy kicsit a legújabb munkával. Megnyitottam a számítógép Windowsos felét, és elvégeztem a szokásos beillesztést. Amint várható volt, teljesen összezavarta az egészet. Aztán megismételtem a műveletet Ubuntuval. Gyönyörűen átjött az eredeti anyag megformázása.

Más: a számítógép bekapcsolása után gyakorta megesett, hogy nem indult be a Windows, hanem egy függőleges oszlopban nagy H betűk sora jelent meg a fekete képernyő bal szegélyénél. Bekapcsoló gombbal kinyomni a gép szemét, újra kezdeni az egészet, de jó is az ilyen... Linuxszal még nem jött elő a probléma, tehát vélhetően nem a gépem hardverével van baj, hanem a Windowsszal.

Sok hasonló dolog összeadódásaként lett a számítógépem bosszantógépből jól működő munkagép.
Pupu

2012-01-14 06:19:39
Jól gondolod! Az új(abb) telepítőlemezek live rendszerként is működnek.
yano6ard

Előzmény: halaszkiraly (#18)
2012-01-13 22:02:59
:))) Hú de jó, hogy így leírtad! Már várom, hogy hazaérjek - bár úgysem hagynak éjszaka "matatni"...
Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de a "Live CD" az a cédé amivel indítom a rendszert, és amiről telepíteni is fogom ugye? vagy az egy másik lemez lesz?
halaszkiraly

Előzmény: Bal3 (#17)
2012-01-13 21:39:04
Áve halaszkiraly!

Szívesen feltelepítem neked a rendszert.
Pátyon élek, hetente kb. egyszer beugrom Bp.-re ügyeket intézni, csavarogni. Ettől függetlenül van az interneten számtalan videó, a telepítés részletes menetéről, én kb. ~50 telepítés után éreztem rá a dolgokra. Itt is a gyakorlat teszi a mestert. Ne félj kísérletezni.

[link]

Leírás:
[link]


Mivel ezt a gépet erre szántad, nincs mit letörölni róla, bátran particionáld újra, és újra. Live CD-be feláll, Gparted-del hozz létre három helyet:
10 GB ext4, formatál, csatolási pont= /
10 GB ext4, formatál, csatolási pont= /home
2 GB swap, csere hely
(persze ha nagy a vinyód, a / és a /home méretét növeld (swap kb legyen akkora mint a gépedben lévő RAM mérete vagy max annak duplája)
Mikor végzett, utána az első particio (10 GB ext4 / ) tedd bootolhatóvá (jobb klikk rá, flag)

Indítsd el a telepítést és válaszd a "legyen másként" opciót, mikor a teljes vagy a win mellé vagy a fülem tudja résznél jársz.
Minden felbukkanó (előbb általad létrehozott particióra klikk) módosít = használ, ext4, formatál, csatolási pont (vagy / vagy /home vagy swap).
Mehet tovább.

Kísérletezz, ha sikerül, megy minden, akkor kezd előröl, gyakorolj. Olvass utána a neten. Megy vagy sem, hozd el, felrakom neked 1 óra alatt.

Üdv Bal3
Bal3

Előzmény: halaszkiraly (#15)
2012-01-13 21:11:43
:) így nincs is értelme: "CD-ről fotó" helyesbítve: CD-ről futó
halaszkiraly

Előzmény: halaszkiraly (#15)
2012-01-13 17:53:33
Az a baj, hogy nem fotóztam...
De igen így volt:
- Megvolt a három zöld pipa (Van elegendő hely, csatlakoztatva az elektromos hálózathoz, csatlakoztatva az internethez)
- Kijelöltem a két választhatót (frissítéseket tölthet le az internetről, és harmadik féltől származó programot telepíthet vagy valami ilyesmi)
- Ekkor tovább.
A következő képernyőn megkérdezte, hogy egybe, vagy megosztva akarom használni a vincsesztert -> kijelöltem, hogy egybe az 500GB-ot -> ismét tovább.
- És ami ezután volt - már nem emlékszem pontosan, mert azt gondoltam sínen van a dolog, megformázza ext4-re meg ilyesmi, de mire visszanéztem - kijött egy bazinagy behajtani tilos-tábla. Na ekkor kellett volna fotózni... :(
- Ekkor visszalépés az előzőre, majd miután nem tudtam visszább lépni (mindig ugyanazt a panelt töltötte be) kilépés a telepítőből.
- Visszatértem a CD-ről fotó Ubuntuba, ahonnét ismét elindítottam a telepítőt ahol már az előbb említett "Nem rendelkezik legalább 4,4 GB hellyel" szöveg miatt nem engedett továbblépni...

Valaki tudna esetleg úgy segíteni, hogy a kezelésébe adnám a gépet Budapest környékén? Nem sürgős - akár jövő héten is jó lenne... Addig mobilozok :)
halaszkiraly

Előzmény: yano6ard (#14)
1 | 2 |

Új megtalálások

Bejelentkezés